Sofas
-
Stoneland 3990588 Reclining Sofa
(Sofas - Reclining)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining sofa delivers both with ease. Its high-performance padded faux leather is remarkably durable and easy to clean, making it just the thing for family spaces. Channel-stitched back cushions provide indulgent lumbar support for maximum comfort—not to mention fashion-forward flair.
$929.95
$1,599.95
Save $670.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Stoneland |
| Motion Type | Reclining |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Fossil |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Dual-sided recliner • Corner-blocked frame with metal reinforced seats • Pull tab reclining motion • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Arm height: 26" • Distance between arms: 67" • Distance between recliner and wall: 3" • Fully reclined length: 68" • Fully reclined height: 33" • Reclined footrest height: 20.5" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Pillow arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 65 inch(es) / 165.1 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 90 inch(es) / 228.6 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 209.99 lb(s) / 95.25 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 92 inch(es) / 233.68 cm |
| Height | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 233.01 lb(s) / 105.69 kg |
| Volume | 60 cu. ft. / 1.70 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052559231 |
-
$2,619.95
Save $1,090.00
$1,529.95
Castille Way PC62703S5 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Living room lounging gets a dose of approachable luxury. This sleeper sectional with chaise is defined by + More
-
$4,139.95
Save $1,730.00
$2,409.95
Midnight-Madness 98104S22 5 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this sectional with chaise takes cozy and inviting to a higher + More
-
Effortlessly blending contemporary and classic elements for a truly timeless look, this loveseat offers a + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this chaise invites you to say hello to + More
-
-
Whether your style is clean and contemporary or cozy modern farmhouse, this generously sized ottoman in a + More
-
$859.95
Save $360.00
$499.95
Braydunn A3000821 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Settle into the buttery softness of this accent chair. Upholstered in a combination of luscious + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power rocker recliner + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this rocker recliner + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining sofa + More
-
$1,869.95
Save $780.00
$1,089.95
Stoneland 3990596 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining + More
-
$1,519.95
Save $630.00
$889.95
Stoneland 3990594 Double Reclining Loveseat with Console
(Loveseats - Reclining)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining loveseat + More
